Anasayfam Yap  |   Sık Kullanılanlara Ekle
/ Haberler
T├╝rk bas─▒n─▒nda tarihi g├╝├ž birli─či
T├╝rk Bas─▒n─▒ i├žin 10 May─▒s yeni bir d├Ân├╝m noktas─▒ oluyor. Gazeteciler Konfederasyonu, yakla┼č─▒k 20 bin gazeteci, 73 gazeteciler cemiyeti ve 8 gazeteciler federasyonunun g├╝├ž birli─či ile ilk genel kurulunu Cumartesi g├╝n├╝ AnkaraÔÇÖda yapt─▒. Bursa Gazeteciler Cemiyeti Ba┼čkan─▒ Nuri Kolayl─▒ oybirli─či ile genel ba┼čkan olurken, Edirne Gazeteciler Derne─či Ba┼čkan─▒ Derya Sar─▒larl─▒ da konfederasyon y├Ânetim kurulunda yer ald─▒.
T├╝rk bas─▒n─▒nda tarihi g├╝├ž birli─či
Gazeteciler Konfederasyonu Birinci Genel Kurul Toplant─▒s─▒ için Türkiye’nin bütün illerinden gelerek Ankara’da bulu┼čan 144 delege, genel ba┼čkanl─▒─ča Bursa Gazeteciler Cemiyeti Ba┼čkan─▒ Nuri Kolayl─▒’y─▒ oybirli─či ile seçti.
Türkiye genelinde en üst çat─▒ örgüt konumundaki Gazeteciler Konfederasyonu’nun birinci Genel Kurul Toplant─▒s─▒ bugün Bera Ankara Otel’de yap─▒ld─▒.
Yakla┼č─▒k 20 bin gazeteci, 73 gazeteciler cemiyeti ve 8 gazeteciler federasyonunun güç birli─či ile kurulan Gazeteciler Konfederasyonu’nun Birinci Genel Kurul Toplant─▒s─▒’na Türkiye’nin bütün illerinden gelen 144 delege kat─▒ld─▒.
Divan Ba┼čkanl─▒─č─▒n─▒ Gazeteciler Cemiyeti Ba┼čkan─▒ Nazmi Bilgin’in yapt─▒─č─▒ genel kurulun aç─▒l─▒┼č─▒nda konu┼čan Gazeteciler Konfederasyonu Kurucu Genel Ba┼čkan─▒ Nuri Kolayl─▒, Türk bas─▒n tarihinde örgütlenme ve yeniden yap─▒lanma aç─▒s─▒ndan tarihi bir gün ya┼čand─▒─č─▒n─▒ ifade etti.
Anadolu’nun dört bir kö┼česindeki gazetecilerin en temel beklentisinin, tarafs─▒z, siyaset üstü, uyumlu ve herkesi kucaklayan bir anlay─▒┼č içerisinde güç birli─či yap─▒larak, sektörde ya┼čanan sorunlar─▒n çözümü oldu─čunu ifade eden Nuri Kolayl─▒, “Bas─▒n özgürlü─čü, bas─▒n kurulu┼člar─▒nda ve meslek örgütlerinde kurumsalla┼čma, bas─▒n ahlak─▒, çal─▒┼čma ko┼čullar─▒, mesleki e─čitim ve gazetecilerin y─▒pranma hakk─▒ ba┼čta olmak üzere birçok sorunun çözümü içinçok çal─▒┼čmak ve kal─▒c─▒ çözümler üretmek zorunday─▒z” dedi.
Çözülmesi gereken öncelikli sorunlar─▒n ba┼č─▒nda, bas─▒n özgürlü─čünün geldi─čini ve Türk Ceza Kanunu ile Terörle Mücadele Kanunu’nun baz─▒ maddelerinin ifade özgürlü─čünü k─▒s─▒tlayan hükümler içerdi─čini kaydeden Kolayl─▒, “Meslekta┼člar─▒m─▒z yazd─▒klar─▒ yaz─▒lar, yorumlar ve haberler nedeniyle yarg─▒lan─▒yor. Bu durumun sona erdirilmesi ve bas─▒n özgürlü─čünün gerçek anlamda sa─članmas─▒, hepimizin ortak yükümlülü─čüdür” diye konu┼čtu.
Anadolu’yu il il gezerek gazetecilerin sorunlar─▒n─▒ dinledi─čini ve bu sorunlar─▒n çözümü amac─▒yla Türkiye’nin dört bir yan─▒ndaki gazeteciler cemiyetlerinin ba┼čkanlar─▒yla yola ç─▒k─▒larak Gazeteciler Konfederasyonu’nun kuruldu─čunu sözlerine ekleyen Nuri Kolayl─▒, konu┼čmas─▒n─▒ ┼čöyle tamamlad─▒:
“Güç birli─či içinde çözmemiz gereken sorunlardan birisi de, bizleri temsil etmeyen, meslek ilkelerimizi bile bilmeden ortaya ç─▒k─▒p gazeteci oldu─čunu iddia eden insanlar─▒n varl─▒─č─▒d─▒r. Bas─▒n mesle─či birçok yönüyle gözde olmas─▒ nedeniyle, maalesef kötü niyetlilerin hedefi haline geldi.
Önüne gelen herkes gazete aç─▒yor… Eline kalem geçiren, gazeteci oldu─ču iddias─▒yla i┼č takibine giri┼čiyor. Bu insanlar, bas─▒n mesle─čini, kendi ç─▒karlar─▒ u─čruna i┼č takibi, tehdit ve ┼čantaj arac─▒ olarak kullan─▒yorlar. Herkesin ┼čikâyetçi oldu─ču bu durumun ortadan kalkmas─▒ için dünyadaki uygulamalar da dikkate al─▒narak, gazetecilik mesle─činiyasal bir platforma oturtmak gerekti─čini dü┼čünüyoruz. Bu sorunun çözümü için Tabipler Odas─▒ gibi, Baro gibi özel bir yasa ile gazetecilik mesle─či düzenlenmeli, cemiyetlerimiz ve derneklerimiz meslekte söz sahibi konuma gelmelidir.”
Bas─▒n ─░lan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay, Bas─▒n ─░lan Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Bas─▒n Yay─▒n ve Enformasyon eski Genel Müdürü ve Ba┼čbakan Yard─▒mc─▒s─▒ Dan─▒┼čman─▒ Salih Melek ile Bas─▒n Yay─▒n ve Enformasyon Genel Müdürlü─čü Bas─▒n Kartlar─▒ Daire Ba┼čkan─▒ Ali Güne┼č’in konu┼čmalar─▒n─▒n ard─▒ndan geçilen seçimlerde, delegelerin tümünün oyunu alan Bursa Gazeteciler Cemiyeti ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Ba┼čkan─▒ Nuri Kolayl─▒, Gazeteciler Konfederasyonu’nun seçilen ilk genel ba┼čkan─▒ oldu.
Seçimde Gazeteciler Konfederasyonu kurullar─▒ alfabetik isim s─▒ras─▒na göre ┼čöyle olu┼čtu:
Genel ba┼čkan
Mehmet Nuri Kolayl─▒
Yönetim kurulu as─▒l üyeleri
Adem Alemdar, Ahmet Yeti┼čen, Celal Çevirgen, Derya Sar─▒larl─▒, Erdo─čan Eri┼čen, Ergun Ata, Feridun Faz─▒l Özsöy, Haydar Karaduman, ─░hsan Tunço─člu, Kenan Macit, Mehmet, Abdio─čullar─▒, Mehmet Çelik, Mevlüt Yeni, Osman Hakan Kirac─▒, R─▒za Özel, Sefa Özdemir, Talat Akay ve Turgut Özdemir.
Yönetim kurulu yedek üyeleri
Alaettin Aslan, Ali Cihangir, Atila Durak, Bekir Bayram, Bülent Öztürk, Cengiz Selci, Mehmet Ayd─▒n ve Mehmet Ergun.
Denetim kurulu as─▒l üyeleri
┼×evket Karahan, Mustafa Erkan Y─▒lmaz ve Sinan Tunç.
Denetim kurulu yedek üyeleri
Bilal Bölükba┼č, Fikret Öztürk ve Hasan Akba┼č.
Onur kurulu as─▒l üyeleri
Ercan Atay, Ertu─črul Aytaç, Mehmet Emin Turpçu, Mustafa Arslan, Nazmi Bilgin, ┼×evket Erzen, Ya┼čar Y─▒ld─▒z, Yücel Sezer ve Zeki D─▒┼čkaya.
Onur kurulu yedek üyeleri
Ahmet Genç, Ömer K─▒vanç, Süleyman Tuzcu, Vedat Özkele┼č ve
Vahap Güner.
Yüksek isti┼čare kurulu as─▒l üyeleri
Abdülkadir Üründü, Abit Vanl─▒, Alparslan Düzgün, Ayd─▒n Deniz, Ayhan Polat, Emrah Ayy─▒ld─▒z, Emrullah Özbey, ─░brahim Güne┼č, Mesut Caner, Mustafa Bayrak, Nihat Alparslan, Selim Tiran, Ümit Varol, Yusuf Erba┼č ve Yusuf Sad─▒k.
Yüksek isti┼čare kurulu yedek üyeleri
Ali Er, Bostan Y─▒lmaz, Burhan Aky─▒ld─▒r─▒m, Ersin Demirci, Hac─▒ Hasan Bulut, ─░hsan Bölük ve Yunus Özler.
Bas─▒n etik kurulu as─▒l üyeleri
Abdülkadir Kalender, Ali Südemen, Burak Gezen, Ercan Atay, Güngör Yavuzarslan, Osman Akku┼č ve Salih K─▒l─▒ç ve ┼×ehmuz Aslan.
BASIN ET─░K KURULU YEDEK ÜYELER─░
Gürkan Çelebi, ─░dris Ta┼č ve Sedef I┼č─▒kkent.
Gazeteciler Konfederasyonu üyesi bölgesel federasyonlar ile ba┼čkanlar─▒ ┼čöyle:
Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Ba┼čkan─▒ Mevlüt Yeni,
Do─ču Anadolu Gazeteciler Federasyonu (DGF) Genel Ba┼čkan─▒ Feridun Faz─▒l Özsöy,
Ege Gazeteciler Federasyonu (EGF) Genel Ba┼čkan─▒ Mehmet Abdio─čullar─▒,
Güney Do─ču Anadolu Gazeteciler Federasyonu (GDGF) Genel Ba┼čkan─▒ Talat Akay,
─░ç Anadolu Gazeteciler Federasyonu (─░GF) Genel Ba┼čkan─▒ Adem Alemdar,
Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) Genel Ba┼čkan─▒ Turgut Özdemir,
Marmara Gazeteciler Federasyonu (MGF) Genel Ba┼čkan─▒ M. Nuri Kolayl─▒,
Medya ─░htisas Gazetecileri Federasyonu (M─░GF) Genel Ba┼čkan─▒ Kenan Macit.
 
Görev da─č─▒l─▒m─▒
Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu, Genel Kurul’un hemen ard─▒ndan ilk toplant─▒s─▒n─▒ yaparak görev da─č─▒l─▒m─▒n─▒ gerçekle┼čtirdi. Buna göre;
Genel Ba┼čkan Vekilli─čine Feridun Faz─▒l Özsöy, Genel Ba┼čkan Yard─▒mc─▒l─▒klar─▒na Sefa Özdemir (Te┼čkilat), Mevlüt Yeni (Ar-Ge ve D─▒┼č ─░li┼čkiler), Kenan Macit (Sosyal i┼čler ve yay─▒nlar) ile Adem Alemdar (E─čitim), Genel Sekreterli─če Ergun Ata, Genel Saymanl─▒─ča Turgut Özdemir, Genel Koordinatörlü─če de Celal Çevirgen ve R─▒za Özel seçildi. DenetlemeKurulu da yapt─▒─č─▒ toplant─▒da ba┼čkanl─▒─ča ┼×evket Karahan’─▒ seçti.
 
 

  • HABERLER
    DUYURULAR