Anasayfam Yap  |   Sık Kullanılanlara Ekle
/ Haberler
EGDÔÇÖden 30ÔÇÖuncu y─▒l etkinlikleri
Edirne Gazeteciler Derne─či(EGD)ÔÇÖnin ola─čan genel kurulu Pazar g├╝n├╝ Edirne Lisesinden Yeti┼čenler Derne─či Toplant─▒ SalonuÔÇÖnda yap─▒ld─▒. Genel Kurulda yeni y├Ânetim kurulu da belirlendi.
EGDÔÇÖden 30ÔÇÖuncu y─▒l etkinlikleri

Genel Kurul toplant─▒s─▒nda olu┼čturulan Divan Kurulu ba┼čkanl─▒─č─▒na Star Gazetesi Kö┼če Yazar─▒ Do─čan Yakar, kâtip üyeliklere ise Edirne Gazetesi Muhabiri Birol Çakan ve Star Gazetesi Muhabiri Sena Rayit seçildi.

Sayg─▒ duru┼ču ve ─░stiklal Mar┼č─▒’n─▒n okunmas─▒n─▒n ard─▒ndan gündemin Divan Ba┼čkan─▒ Do─čan Yakar taraf─▒ndan aç─▒klanmas─▒yla ba┼člayan genel kurul toplant─▒s─▒nda derne─čin faaliyet raporunu Derya Sar─▒larl─▒ okudu.

Sar─▒larl─▒, ┼čunlar─▒ kaydetti:

“Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu'nun genel kuruluna kat─▒larak, Yönetim Kurulu'na derne─čimizden 1 ki┼či soktuk. Halen Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu görevini sürdürüyorum. Marmara Gazeteciler Federasyonu'nda yönetim kurulundaki görevimiz de devam ediyor.

Edirne'deki kurum, kurulu┼č ve belediyeler ile bürokratlarla iyi diyalog kurulmas─▒ için ziyaretler ve temaslar─▒m─▒z─▒ hep sürdürdük. (Vali, Belediye Ba┼čkan─▒, Rektör, Daire müdürleri, Ba┼čsavc─▒ vb)

Saroz Körfezi'nde ba┼člatt─▒─č─▒m─▒z ve geleneksel olarak sürdürdü─čümüz tekne turunu bu y─▒l Yayla'daki teknecinin buradaki faaliyetine son verdi─činin ö─črenilmesi üzerine yapamad─▒k. Bu turu Enez'de yapma olana─č─▒ bulursak yapaca─č─▒z.

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu taraf─▒ndan Siirt’ten sonra 2. Ba┼čkanlar Toplant─▒s─▒'n─▒n ülkemizin en bat─▒s─▒na yap─▒lmas─▒ talebi geldi.

Toplant─▒y─▒ 5 y─▒ld─▒zl─▒ Margi Otel'de o tarihte Sa─čl─▒k Bakan─▒ olan Mehmet Müezzino─člu'nun da kat─▒l─▒m─▒ ile düzenledik.

3 gün boyunca tüm toplant─▒lar, yemekler, gala gecesi e─člencesi ve yeme─či ayn─▒ otelde yap─▒ld─▒. Son gün ise Edirne ci─čerini konuklara Edirne turu aras─▒nda Ci─čerci Bahri Bey'de verdik. Ci─čeri de Edirne'mizin dokuz sekizlik ezgileri e┼čli─činde Bahri Dinar'─▒n deste─či ile ikram ettik.

Konuklar─▒m─▒z─▒n içerisinde Edirne'mize özgü hediyelerin bulundu─ču torbalar─▒ vererek, u─čurlad─▒k.

Toplant─▒ya tüm Türkiye'den kat─▒l─▒m oldu. Edirne Valili─či, Belediye Ba┼čkanl─▒─č─▒ ve Trakya Birlik katk─▒lar─▒yla ve kendi öz kaynaklar─▒m─▒z─▒ da kullanarak, bu zor i┼čin alt─▒ndan kalkt─▒k.

Derne─čimizi geleneksel Bayram Gazetesi'ni yay─▒nlayarak, hem derne─čimize gelir hem de prestij sa─člad─▒k. Bayramlarda cami ç─▒k─▒┼člar─▒nda, cadde ve sokaklarda ücretsiz da─č─▒t─▒lan bu gazeteyi de─čerli a─čabeyimiz Ruhi Duruktuna'n─▒n büyük eme─čiyle yay─▒nlad─▒k.

Bas─▒n ilan Kurulu Genel Kurulu'nda konfederasyonumuzda Nuri Kolayl─▒, Mustafa Aslan ve ┼×evket Erzen'in seçilmesi için kent merkezi ile ilçelerde çal─▒┼čma yaparak, gerekli imzalar─▒ toplad─▒k.

Bu yerel gazeteler için çok önemli bir i┼čtir. Rakip federasyon genel kurulda yönetim kurulu seçimlerine bile giremedi. Seçilen arkada┼člar─▒m─▒zla ilimizdeki denetimlerle ilgili görü┼č al─▒┼č veri┼čimde bulunma gibi konuklarda gerekti─činde bilgilerine ba┼čvurabiliyoruz.

Ayn─▒ ┼čekilde Ba┼čbakanl─▒k Bas─▒n Yay─▒n ve Enformasyon Genel Müdürlü─čü genel kurulunda da arkada┼člar─▒m─▒z─▒ sar─▒ bas─▒n kartlar─▒ komisyonuna soktuk.

Kurulda 4 ki┼či bizim konfederasyonumuzdan. Sar─▒ kart ba┼čvurular─▒nda bulunan arkada┼člar─▒m─▒z─▒n dosyalar─▒ süratle sonuçlan─▒yor.

Derne─čimize geçmi┼č y─▒llarda özellikle ilçelerde yeni üye kabulünde arzulanan seviyenin alt─▒nda kald─▒─č─▒n─▒ fark ettik. Bu amaçla ilçeleri ziyaret edip, üye kabulü yapt─▒k. Bu çal─▒┼čma ile 15 ki┼či derne─čimize üye yap─▒ld─▒. Bu ki┼čiler aras─▒nda sar─▒ bas─▒n kart─▒ sahipleri de bulunmaktad─▒r. Ke┼čan'daki çal─▒┼čmalarda arkada┼č─▒m─▒z Erdo─čan Demir'ini Uzunköprü'de ise arkada┼č─▒m─▒z Volkan ┼×enveli'nin büyük deste─čini ald─▒k.

Bu arada Edirne'deki Sinagog'un restore edilmesinden sonra yap─▒lacak aç─▒l─▒┼č törenine yerel bas─▒na az say─▒da kontenjan (4 ki┼či) verilmesi üzerine protesto eylemi yap─▒ld─▒. Edirne Belediyesi önünden ba┼člayan ve Edirne Valili─či önünde sonland─▒r─▒lan yürüyü┼č sonras─▒ dönemin Edirne Valisi Dursun Ali ┼×ahin'le görü┼čtük. Sonuçta tüm yerel bas─▒n kurulu┼člar─▒ndan temsilcilerin aç─▒l─▒┼ča kat─▒lmas─▒ için gerekli izin verildi. Bu eyleme Edirne'deki tüm gazetecilerin dernek ayr─▒m─▒ yap─▒lmadan kat─▒lmas─▒na sevindiriciydi.

Tarihi binam─▒z─▒n onar─▒lmas─▒ için TRAKAB gibi kurulu┼člarla temasa geçildi. Ancak bu arada binan─▒n 2. kat─▒n─▒n kiralanmas─▒ için talepte bulunulmas─▒ üzerine bu onar─▒m i┼čini daha kolay gerçekle┼čtirmek amac─▒yla yeni bir yol bulundu. Binay─▒ kiralayan ki┼činin onar─▒m─▒ gerçekle┼čtirmesi konusunda anla┼čma yap─▒ld─▒. Binam─▒z çat─▒s─▒ndan, d─▒┼č duvarlar─▒na, ya─čmur borular─▒ndan, elektrik aksam─▒na, için boyanmas─▒ndan, pencerelerine kadar yenilendi. Kirac─▒ ile sözle┼čme Haziran 2016 ay─▒ndan itibaren ba┼člad─▒.

B─░K'le ilk denetleme öncesinde ─░stanbul Genel Müdürlü─čü'nde görü┼čüldü. Genel müdür, genel müdürü yard─▒mc─▒lar─▒, yönetim kurulu üyeleri ile bir araya gelerek, Edirne'deki durumu kendilerine aktar─▒p, yay─▒ndaki gazetelerin zorda kalmamas─▒ için u─čra┼č verildi. Dönü┼čte gazetelerin sahip ve ilgilileriyle RYS Otel'de toplant─▒ yap─▒larak konular aktar─▒ld─▒.

AB Projeleriyle ilgili çok önemli bir hamle yapt─▒k Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye'den olu┼čan 3 ülkeyi kapsayan projenin yaz─▒lmas─▒ için bizden onay bekleniyor. Yeni dönemde yap─▒lacak i┼člerden birisi bu olacakt─▒r. Bu konuda yeni yönetim kurulu karar verecektir.

─░limizde olu┼čturulan kurullara, toplant─▒lara temsilci gönderilerek, derne─čimiz temsil edilmi┼čtir. Sar─▒ Bas─▒n kart─▒ komisyonu üyelerine derne─čimiz üyelerinden ba┼čvurusu olanlar─▒n isimleri bildirilmi┼č, büyük bir eksikli─či olmayanlar─▒n kart alabilmeleri sa─članm─▒┼čt─▒r.

B─░K Genel Müdürü Yakup Karaca'n─▒n Edirne ziyareti s─▒ras─▒nda ‘Bu i┼č sana dü┼čer’ diyerek taraf─▒ma yapt─▒─č─▒ konu┼čma sonras─▒ 8 yerel gazetenin sahiplerini davet ederek bir toplant─▒ tertip ettik. ETSO'daki bu toplant─▒da 1 gazete d─▒┼č─▒nda 7 gazete sahibi kat─▒ld─▒. Gazete say─▒s─▒n─▒n dü┼čürülerek, gazetelerin kalitesinin art─▒r─▒lmas─▒, çal─▒┼čanlar─▒n ücretlerinin art─▒r─▒lmas─▒ ve gazetelerin B─░K'in istedi─či ┼čartlara daha uygun hale gelebilmelerine olanak sa─člayacak bu proje 1 ki┼činin keyfi hareketi ile tamamlanamam─▒┼čt─▒r.

Vas─▒fl─▒ yerel gazeteler için çok önemli olan Bas─▒n ─░lan Kurumu tüzü─čünde yap─▒lan de─či┼čiklikle ilgili görü┼č ve önerilerimizi ilettik. Kadrolarda 1 ki┼činin ─░┼×KUR'dan sa─članmas─▒, Meslek Yüksek Okullar─▒'n─▒n bas─▒nla ilgili bölümlerinden mezun olanlar─▒n 6 ayda kadro almalar─▒, kadrolarda ula┼č─▒m─▒n kolay olan yerlerden (1 saatlik yol gibi) eleman al─▒nabilmesi gibi kazan─▒mlar sa─članm─▒┼čt─▒r. Bu çal─▒┼čmalarda derne─čimiz her zaman aktif rol oynam─▒┼čt─▒r.

Yeterlimidir? Hay─▒r. Yerel gazeteler çok zor durumdad─▒r. Buna konu ile ilgili temas ve çal─▒┼čmalar─▒m─▒z sürmektedir. Yeni seçilen Bas─▒n ─░lan Kurumu Yönetimine yeni bir ziyaret yaparak, taleplerimizi, s─▒k─▒nt─▒lar─▒m─▒z' yeniden iletece─čiz. K─▒rklareli'nde 4 olan zorunlu kadro say─▒s─▒n─▒n Edirne'de 7 olmas─▒ mant─▒ks─▒z gelmektedir. Gazetelerin günlük bayi sat─▒┼č─▒na kadar s─▒k─▒nt─▒lar mevcuttur. Bu i┼čin pe┼čini b─▒rakmayaca─č─▒z.

Geçti─čimiz genel kuruldan günümüze kadar geçen sürede aram─▒zdan ayr─▒lan meslekta┼člar─▒m─▒z da oldu.

Recep Söyler Uzunköprü Adalet Gazetesi, Habil BOZ Sülo─čl─▒ AA, Co┼čkun ERKILIÇ (Enez), kendilerini rahmet ve sayg─▒ ile an─▒yorum.”

Denetim Raporu Tunç Üçer taraf─▒ndan okundu.

Raporlar üzerine görü┼čme aç─▒ld─▒ktan sonra ayr─▒ ayr─▒ ibralar─▒ yap─▒ld─▒.

Daha sonra yap─▒lan oylama ile EGD’nin yeni yönetim kurulu belli oldu:

Yönetim Kurulu ve di─čer kurullar ┼ču ki┼čilerden olu┼čtu:

‘Ba┼čkan; Derya Sar─▒larl─▒, Yönetim Kurulu; Bülent Ayan, Hüseyin A─č─▒rseven, Ercan Bitti, ─░smet Yara┼č─▒r, Ömer Çak─▒c─▒ ve ─░lkyaz Sava┼č.

Denetim Kurulu; Tunç Üçer, Murat Sava┼č, ve Birol Çakan

Onur Kurulu; Feyzullah Aktan, ┼×anver Orunç, Mehmet Seleci.

Federasyon Delegeleri; Derya Sar─▒larl─▒, Bülent Ayan, Gönül Uyan─▒kt─▒r, Volkan ┼×enveli.

Dernek üyeleri daha sonra iki köprü aras─▒nda A─ča Kö┼čkü Restoran’da yemekte bir araya geldiler, Belediye Ba┼čkan─▒ Recep Gürkan da yeme─če kat─▒larak bir süre gazetecilerle sohbet etti.


  • HABERLER
    DUYURULAR