Anasayfam Yap  |   Sık Kullanılanlara Ekle
/ Haberler
Sar覺larl覺: Bas覺n g繹revini lay覺k覺yla yap覺yor
Edirne Gazeteciler Dernei (EGD) Bakan覺 Sar覺larl覺, 109. y覺l d繹n羹m羹nde bu meslekte onurlu olarak y羹r羹yebilmi, devletinin yan覺nda olabilmi, menfaatleri ile meslei kar覺t覺rmam覺 t羹m meslektalar覺m覺n bas覺n bayram覺n覺 kutlar覺m dedi
Sar覺larl覺: Bas覺n g繹revini lay覺k覺yla yap覺yor

Edirne Gazeteciler Dernei Bakan覺 Derya Sar覺larl覺, bas覺ndan sansürün kald覺r覺l覺覺n覺n 109. y覺l dönümü dolay覺s覺yla 24 Temmuz'un "Bas覺n Bayram覺" olarak kutland覺覺n覺 an覺msatarak, Edirne bas覺n覺 olarak yerel ve yayg覺n bas覺n kurulular覺nda görev yapan bas覺n emekçilerinin bayram覺n覺 tebrik etti.

Sar覺larl覺, bas覺n覺n demokratik toplumlar覺n en önemli güvencelerinden biri olduunu belirterek, ‘’Kiisel hak ve özgürlükleri temel alarak, tarafs覺z bir anlay覺la çal覺malar覺n覺 sürdüren tüm bas覺n emekçilerini bugünde bir kez daha hat覺rlayan kurum yetkilileri ve halk覺m覺za da sevgi ve sayg覺lar覺m覺 sunuyorum’’ dedi.

Sar覺larl覺, Edirne bas覺n覺n önemli bölümünün iini objektif ve menfaat d覺覺nda kalarak yürüttüünü belirterek, unlar覺 söyledi:

    ‘’Çeitli kurumlar覺n ba覺na geçen baz覺 kiiler ellerindeki maddi imkanlar覺 kullanarak bas覺n覺 yönlendirmeye ve kendilerini eletirmenin önüne geçmeye çal覺覺yor. Edirne’mizde de bu tür kiiler var. Ancak bas覺n覺m覺z覺n önemli bölümü bu kiilerin oyunca覺 olmamaya, tüm zorluklara ramen direniyor.

    Edirne’de bata Valimiz Günay Özdemir olmak üzere, çok say覺daki kurumlarda yetkililerin bas覺n mensuplar覺na ve kurulular覺na kar覺 gerekli ilgiyi göstermeleri ve habere ulama konusunda yard覺mc覺 olmalar覺n覺 mutlulukla görüyoruz.

    Edirne bas覺n覺 üzerine düen görevi lay覺k覺 ile yapman覺n gayreti içerisindedir. Bunun en güzel örneine, 15 Temmuz hain darbe giriimi s覺ras覺nda tan覺k olduk. Edirne bas覺n覺 demokrasiden yana tav覺r alarak, hain darbe giriiminin bast覺r覺lmas覺nda güvenlik güçlerinin, dolay覺s覺yla devletinin yan覺nda olmutur.

    Bu vesileyle bas覺ndan sansürün kald覺r覺l覺覺n覺n 109. y覺l dönümünde bu meslekte onurlu olarak yürüyebilmi, devletinin yan覺nda olabilmi, menfaatleri ile meslei kar覺t覺rmam覺 tüm meslektalar覺m覺n bas覺n bayram覺n覺 kutlar覺m.’’

 

Gazeteciler ve Bas覺n Bayram覺 nedir?

 

Bas覺n Bayram覺 veya Gazeteciler ve Bas覺n Bayram覺, tarihi konusunda üzerinde anlamazl覺k bulunsa da Türkiye'de Türk bas覺n覺nda sansürün kald覺r覺lmas覺n覺n y覺l dönümü olarak her y覺l 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli gündür.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1946 y覺l覺nda kurulduu zaman “gazeteciler için de bir gün belirleyelim” düüncesi ortaya at覺lm覺t覺r. Önceleri ilk gazetenin bas覺ld覺覺 gün “bas覺n bayram覺” olarak düünülmütür. 襤lk gazetenin ç覺k覺覺 kimilerine göre 1831, yani Takvim-i Vakayi’nin yay覺nlan覺覺d覺r. 襤lk Türkçe gazete olmas覺na ramen onu, resmi gazete olduu için ilk gazete saymayan görütekiler de 1861, yani Tercüman-覺 Hakikat’覺n ç覺k覺覺n覺 ilk gazete bas覺l覺覺 olarak kabul etmek istemilerdir.

Bu anlamazl覺k nedeniyle konuda bir görü birlii olmam覺 bunun üzerine Fatih R覺fk覺 Atay, Akam gazetesinde 24 Temmuz’u tarihini ortaya atm覺 ve 24 Temmuz tarihi “Gazeteciler ve Bas覺n Bayram覺” olarak kutlanmaya balam覺t覺r.

Gazeteciler ve Bas覺n Bayram覺 2. Merutiyet döneminde sansürün kald覺r覺ld覺覺 günü baz al覺narak belirlenmitir.

Bu günün belirlenmesi Falih R覺fk覺 Atay’覺n teklifi ile olmutur. Çünkü Gazeteciler ve bas覺n bayram覺 1946 y覺l覺nda kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti taraf覺ndan ortaya ç覺km覺t覺r. O günü artlar覺nda en güzel tarihin sansürün bittii 24 Temmuz tarihi olarak düünülmü ve 1946 y覺l覺ndan itibaren art覺k her sene 24 Temmuz kafam覺za Gazeteciler ve Bas覺n Bayram覺 olarak canlan覺r.


  • HABERLER
    DUYURULAR