Anasayfam Yap  |   Sık Kullanılanlara Ekle
/ Haberler
Gazetecilere AB eitimi
Edirne Gazeteciler Dernei'nin (EGD) bavurusu üzerine, Edirne Valilii Avrupa Egüdüm Merkezi'nce Edirne'de görev yapan bir gurup gazeteciye AB, AB s覺n覺r ötesi ibirlii çal覺malar覺 ve projeleri konular覺nda seminer veriliyor.
Gazetecilere AB eitimi
Edirne Gazeteciler Dernei'nin (EGD) bavurusu üzerine, Edirne Valilii Avrupa Egüdüm Merkezi'nce Edirne'de görev yapan bir gurup gazeteciye AB, AB s覺n覺r ötesi ibirlii çal覺malar覺 ve projeleri konular覺nda seminer veriliyor.
 
AB Egüdüm Merkezi'nde bugün balayan ve üç gün sürecek seminerde konuan Edirne Vali Yard覺mc覺s覺 Ayhan Özkan, bas覺n覺n üstlendii görevin önemine deinerek, unlar覺 söyledi:
 
''AB denilince bunun bir aya覺 da sizsiniz. 1958 y覺l覺nda AET olarak 6 üye ile balayan sürece, 1963 y覺l覺nda yap覺lan Ankara Anlamas覺'yla, Türkiye de dahil olmaya çal覺m覺. Ancak bunda hala sonuca gelinemedi. 1984 y覺l覺nda tam üyelik bavurusu yap覺ld覺. Türkiye, tüm kurum ve unsurlar覺yla iin içine girmeye balad覺. Son 2 hükümet döneminde bu konu ivme kazand覺. AB ayn覺 zamanda Türkiye için bir çadalama süreci. AB standartlar覺nda yaam elde etmek önemli.
 
Eitim çal覺malar覺, bilgilendirme, bilinçlenme, sorumluluk, farkl覺l覺k ve hesap sorma düzeyinin gelimesinde önemli. Bu seminerin faydal覺 olmas覺n覺 diliyorum.''
 
AB Egüdüm Merkezi Koordinatörü Semih Sayhan da merkezin yeni bir yap覺lanma içine girdiini ifade ederek, ''2010 y覺l覺nda balat覺lan proje ile valiliklerin AB sürecinde etkin hale getirilmesi planland覺. AB hibe ve proje programlar覺 konular覺nda eitim çal覺malar覺n覺 yayg覺nlat覺r覺yoruz'' dedi.
 
Merkezin Eitim Programlar覺 Sorumlusu ahin Zeybek de AB'nin eitim alan覺ndaki programlar覺nda Edirne'den halen 10 okulun bulunduunu belirterek, ''Amac覺m覺z entegrasyonu ve iletiimin salanmas覺'' dedi. Zeybek, AB taraf覺ndan uygulanan eitimle ilgili programlar覺n tan覺t覺m覺n覺 yapt覺.
 
S覺n覺r Ötesi 襤birlii Programlar覺 Sorumlusu Çidem Dönerta ise AB'nin s覺n覺r ötesi ibirlii kapsam覺nda uygulad覺覺 programlar覺, bu programlara dahil olabilecek, kurum ve kurulular ile kapsad覺覺 konular ve ülkeleri hakk覺nda bilgi verdi.
 
Eitim çal覺mas覺na, EGD Bakan覺 Derya Sar覺larl覺 (AA), Güneydou Avrupa Gazeteciler Dernei Bakan覺 Bülent Ayan (Hudut Gazetesi), EGD yönetim kurulu üyeleri Cavit Göçmen (Lalapaa Gazetesi) ve Tunç Üçer (Edirne Haber Gazetesi), Melih Yurduseven (Edirne Haber-ETV), Birol Çakan (Edirne Gazetesi), Yavuz Gökta (Gündem Gazetesi), Onur Sefa (Vatanda Gazetesi), Hakan Özayd覺nl覺k (Sehrinsesi), Orkun Akman (Hudut Gazetesi), Salih Baran (AA) kat覺ld覺.
 
襤K襤NC襤 GÜN
 
Edirne Valilii Avrupa E Güdüm Merkezince, Edirne'de görev yapan gazetecilere yönelik AB s覺n覺r ötesi i birlii projeleri konular覺nda verilen seminerin ikinci gününde, proje ve hibe sistemi ele al覺nd覺.
 
AB E Güdüm Merkezindeki seminerin ikinci gününde, S覺n覺r Ötesi 襤 Birlii Programlar覺 Sorumlusu Çidem Dönerta taraf覺ndan hibe sistemi, proje nedir, nas覺l haz覺rlan覺r, projelerde aranan sosyal içerik, teknik iler ve mali hesaplar konular覺 aktar覺ld覺.
 
Seminerin ikinci gününe, Fikri Yal覺n (Edirne Ajans Gazetesi), Mehmet enol, Birol Çakan ve Murat Turgu (Edirne Gazetesi), Gökhan Tuzladan (NTV, TEK Rumeli), Bülent Ayan ve Orkun Akman (Hudut Gazetesi), Tunç Üçer (Edirne Haber Gazetesi), Derya Sar覺larl覺 (AA) kat覺ld覺.
 

  • HABERLER
    DUYURULAR